Profilaktyka

Periodontologia, to dział stomatologii zajmujący się schorzeniami błony śluzowej jamy ustnej oraz tkanek otaczających i przyległych do zębów, czyli przyzębiem.
Wyżej wymieniona dziedzina zajmuje się również profilaktyką tych schorzeń.
Współczesna nowoczesna periodontologia kładzie ogromny nacisk na zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Podstawową przyczyną powstawania zaburzeń w obrębie przyzębia jest niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej. Zbierająca się na powierzchni zębów płytka nazębna nieusuwana systematycznie, ulega po pewnym czasie zwapnieniu tworząc twarde złogi zwane kamieniem nazębnym. Kamień nazębny jest tworem porowatym i tkwiąca w nim beztlenowa flora bakteryjna, atakuje przyzębie tworzonymi przez nią toksynami. Wtedy zaczynają się problemy najczęściej bagatelizowane przez nieświadomych pacjentów jak krwawienie dziąseł, nadwrażliwość zębów, absmak w ustach.
Jest na to prosty sposób. Należy dokładnie usunąć przyczynę, czyli złogi nazębne.
Wykonuje to higienistka stomatologiczna, przy użyciu aparatu ultradźwiękowego. W celu zupełnego pozbycia się kamienia zęby doczyszcza się piaskarką, a na końcu poleruje. Taki zabieg powinien być wykonywany średnio co pół roku. Pacjent powinien uzyskać odpowiednie zalecenia odnośnie profilaktyki chorób przyzębia.
Bagatelizowanie wyżej wymienionych procedur może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w obrębie jamy ustnej, a ich leczenie nie jest takie proste.

Etapy osadzania się kamienia nazębnego:

1. Stan prawidłowy

 

2. Płytka nazębna

 

3. Mineralizacja płytki (początki kamienia nazębnego)

 

4. Kamień nazębny