Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem skutków próchnicy, czyli ubytków jakościowych zębów, oraz profilaktyką próchnicy. Zacznijmy od profilaktyki. Jeżeli będziemy poprawnie zapobiegać próchnicy, nie będziemy musieli leczyć jej skutków. Dla przykładu wprowadzony w Szwecji w latach 70-tych program, zredukował występowanie próchnicy o ponad 90 procent.
Skutkami próchnicy sa ubytki twardych tkanek zęba.
Dziś uzupełnia się je nowoczesnymi materiałami kompozycyjnymi bądź kompomerowymi
światłoutwardzalnymi. Zabiegi nie są uciażliwe dla pacjentów ze względu na powszechność dobrych środków do znieczulenia miejscowego. Wypełnienia imitują kolorystykę i przezierność tkanek zębowych, dając zadowalający efekt estetyczny.

Wybielanie zębów stało się ostatnio modne ze względu na ogólnoświatowy trend zdrowego, ładnego i młodego wyglądu człowieka sukcesu.
Współczesna stomatologia wykorzystuje wiele środków bysprostać wymogom swych pacjentów.
Wielokroć dokładne oczyszczenie zębów ze złogów nazębnych daje zadowalający efekt. Jeśli to nie daje pozytywnych rezultatów, używamy odpowiednich środków chemicznych opracowanych przez wyspecjalizowane laboratoria chemiczne. Generalnie robi sie to w następujacy sposób. Lekarz pobiera Imagewyciski luków zębowych pacjenta. Na podstawie wycisków technik dentystyczny wykonuje z cienkiego elastycznego materiału szyny nazębne.
Pacjent codziennie przed snem wprowadza środek wybielający na powierzchnie szyny przylegajacej do zębów i wprowadza ja do jamy ustnej. Ten proces trwa od 10 do 14dni. Należy pamiętać, że istniejące wypełnienia nie zmienią barwy i dla uzyskania dobrego efektu estetycznego trzeba je będzie wymienić.